אביחי קמחי

צַעַרavichai kimchi

מַסַּע הַחַיִּים מִתְמַשֵּׁךְ
סוֹעֵר
מַסַּע הַלְּוָיָה קָצָר
מְרֻסָּן
הַמֵּת הוּא מֵת
אֵינוֹ חָשׁ אֶת דַּאֲבוֹן לִבּוֹ
שֶׁל הַפּוֹסֵעַ אַחֲרָיו
מִזֶּה זְמַן
אֲנִי פּוֹסֵעַ אַחַר חֲבֵרִים
בְּטֶרֶם עֵת

 

איפה השירה פגשה אותך לראשונה?

כשהייתי כבן 15 ( לפני 35 שנה) מצאתי בין ספרים רבים שהוכנסו לארון בגדים בבית הורי הקטן, שני ספרי שירה. האחד של ביאליק והשני שנקרא "שירה צעירה", אסופה של שירי משוררים צעירים. מצאתי את עצמי מוקסם מהמילים. לא תמיד הבנתי את פשרם של השירים, אך זה לא גרע מהמשיכה שלי אליהם והייתי קורא בהם חוזר וקורא. שני שירים השאירו בי רושם כביר, שירו של ביאליק, "אמי זיכרונה לברכה" והשיר של דוד אבידן "הכתם נשאר על הקיר". כעבור יותר משלושים שנה כשהחלתי אני לכתוב שירה, היו השירים הללו עמוק בתודעה שלי ומבלי משים הם אלה שהשפיעו רבות על כתיבתי.
מה תפקידה של השירה בעיניך?
השירה תופסת מקום מרכזי בחיי ואני מקדיש לכתיבה ולקריאת שירה נתח נכבד מהזמן שלי. היא משמשת עבורי מרפא ונחמה לנפש, מקור להנאה ושמחה והיא כלי הביטוי המרכזי בו אני מביע את תחושותיי ודעותיי. השירה עושה אותי אדם שלם יותר.

משורר שאתו היית רוצה לשבת ולשוחח?

הייתי נפגש עם יהודה עמיחי לארוחת בוקר ירושלמית בביתו שבמשכנות שאננים. משם נצא יחד לסיור בעיר ונעצור לקרוא את שיריו במקומות עליהם כתב. נסיים את הסיור בקצה רחוב עמק רפאים, במושבה הגרמנית, על יד השלט שהכריז לפני שנים רבות, "פה תוקם שכונת יהודה עמיחי"... יחד נקרא את השיר 'קשה להיות ראש עיר' ונפנה קריאה לראש העיר ברקת להקצות בית לשירה העברית (לבושתנו אין כזה בית בבירת ישראל).

היכן אתה כותב?

עד שנת 2016 הייתי כותב כשאני יושב בכורסה בסלון, כשהמחשב הנייד מונח על רגליי, הרגשתי נוח בהמולה ובקרבת בני המשפחה. אחר כך נזקקתי ליותר שקט וריכוז ועיצבתי לעצמי חדר עבודה שיכיל ספרים רבים סביב שולחן עבודה עליו הונח המחשב ושם אני כותב.

מדוע בחרת את השיר הזה?

יש לי קשר רגשי מאד עמוק לשיר הזה ולצערי הוא יהיה רלוונטי תמיד וישמש לי סוג של נחמה. הוא נכתב לאחר שהשתתפתי בהלווייתו של שי אריה מזרחי ז"ל. באותה תקופה, במסגרת התנדבותי למען חולי סרטן, השתתפתי במספר לא קטן של הלוויות. מאז שמתי לי סייג, אלווה ואתמוך בחולים, אך לא אוכל לעמוד יותר בלוויות, זה קשה מנשוא.

 

לדף של אביחי קמחי בסופ"ש שירה מספר 14

לדף של אביחי קמחי במדור "עיטורי שירה"

 

הזנת תוכן: 9.8.2013

לדף הראשי של "משוררים באור"