שירה בכיכר האתר עם אלפי גלברד

קול קורא לשירה חופשית באתר של נילי דגן.alfi-photo

מדור המוקדש לחרוז חופשי, ביט וספוקן וורד.

אלפי גלברד – משורר ואמן ספוקן וורד. חבר צוות אגף הסדנאות של "פואטרי סלאם ישראל", בוגר סדנאות כתיבה ועריכה...

חבר שאל אותי פעם באיזה שלב בכתיבה אני יודע ogenאם השיר יהיה שיר כתוב או מדובר. אני חושב שעבורי יש משהו כבר בהתחלה שמסמן את הכיוון, מעיין תחושת בטן. כבר מהמילים הראשונות קיימת אווירה מסויימת, אולי כי בכתיבת שירה מדוברת חשוב להחזיק באחורי הראש תזכורת:

אם שירה מדוברת היא המבורגר, אז gaavaשירי מחאה חייבים להיות הקציצה. הספוקן מזמין לתוכו את כל מי שמרגיש שהחברה מפנה לו עורף, שצריך להאבק על המקום שלו, שצריך להראות לאחרים משהו שהם לא מבינים. 

לקרוא ולכתוב הם תחביבים בודדים. זה נכון שמשוררים ellen-poetryאוהבים לדבר את עצמנו למוות - השיר של מי מוצלח ומי פרסמה איפה ואיזה סדנא נפתחת – אבל הכתיבה והקריאה הם כמעט תמיד הזמנה לאחד.

מי שצופה בספוקן אמריקאי, נגיד בערוץ button poetry, japan-wordמגלה שהשירה בארה"ב עוסקת באובססיביות בסוגיות חברתיות כמו גזענות, פמיניזם ולהט"ב, וסגנון ההגשה הוא חזק, צועק, הרבה פעמים צדקני. בספוקן הישראלי, לעומת זאת, אפשר למצוא גוונים שונים: 

בוא נדבר תכל'ס: בסוף יום ארוך בו רבנו עם ביטוח לאומי, poetry-slams12ועמדנו בפקק או שניים, והכלים בכיור נערמים ולא הספקנו הכל בעבודה – בא לנו משהו שמח, בא לנו את ה-feel good הזה. 

אם מישהו טורח לחקות אותך, כנראה שאתה עושה משהו נכון, fridmanכנראה שאתה מספיק רלוונטי כדי שחיקוי שלך יעניין אנשים. בשנתיים האחרונות ספוקן וורד נכנס מספיק לתוך המיינסטרים כדי שיתחילו לצוץ חיקויים, ואלוהים ישמור, כמה חיקויים. 

חרוזים על צוואר של משוררת הופכים בקלות לעניבת חנק stamiבידיים לא מיומנות. שמעתי פעם בחור שניסה להסביר לבחורה עמה יצא לדייט, מה זה ספוקן וורד במילים: "זה כמו סטאנד אפ, אבל בחרוזים."

נניח לרגע שפתרת את השאלה "מה אני אגיד?" mik2ואת השאלה היותר חשובה "איך אני אבצע את זה?". בוא נשאל איפה יתנו לך במה ומיקרופון לדבר את השירה שלך.
החדשות הטובות הן שהסצינה מלאה בבמות שמחפשות משוררים/ות חדשים שינערו אותה, ויש הזדמנויות מבאר שבע ועד קיבוץ דן.

לילה, מועדון הבסקולה, 300 אנשים מצטופפים baskula1בשתי קומות לשמוע שירה. ערב הפואטרי סלאם התל אביבי הוא ערב הספוקן וורד הגדול ביותר בארץ – פעם בחודש, אחת עשרה פעמים בשנה. 

איך גורמים לאנשים להקשיב? זה לא שאנשים anat-drimerלא רוצים להקשיב, זה פשוט קשה להם. התרגלנו לקצב מהיר, לתוכן שמגיע ישר לנקודה. מפייסבוק עברנו לטוויטר, ואז לאינסטגרם וסנאפצ'אט – קיצרנו ואז העלמנו את המילים.

שירה מדוברת היא ז'אנר שעשה עלייה ציונית alfiלפני שבע שנים בערך. אתם אולי מכירים אותה בשמות "פואטרי סלאם" או "ספוקן וורד" (Spoken Word). חלק מזקני השבט יכעסו עכשיו: "מה פתאום!? אנחנו עשינו שירה מדוברת עוד לפני שנולדתם!"

תקראו לזה ספוקן וורד, תקראו לזה פואטרי סלאם, alfiתקראו לזה שירה מדוברת או הטחת שירה, תקראו לזה איך שבא לכם. אבל אתם לא תקראו את זה בכלל. אתם תשמעו את זה.