מאמרים על שירה

"לִכְתֹב בַּכָּאוֹס הַצָּלוּל הַזּוֹהֵר"

יהודית אוריה: "האור של החלום יהיה ממשי יותר/ מכתבים ליוליה", הוצ' "פטל", 2023

מאת: דורין מרגלית

בְּעִוָּרוֹן אֲנִי רוֹאָה, כּוֹתֶבֶת בְּעֵינַיִם עֲצוּמוֹת
וְגוּפִי נַעֲנֶה לִקְרִיאָתִי"
יהודית אוריה

זהו ספרה הלירי הרביעי של המשוררת יהודית אוריה, כשהראשון "חלל מושלם" יצא בהוצ' "תמוז" מטעם "אגודת הסופרים" מתוך הסדרה ע"ש שאול טשרניחובסקי לשירה ופרוזה, בשנת תשנ"ד (1994). ספרה השני: "רשימותיה של חוה" יצא בהוצ' "כרמל", בשנת תשס"ג (2003). ספרה השלישי: "צבאים", יצא בהוצ' "פרדס-שירה", בשנת תשע"ו (2016) וספרה האחרון יצא בשנת תשפ"ד , הוצ' "פטל", (2023).

"ערסל מתחת לתאנה",
רצנזיה על ספרה של פנינה אליאני שורוק "בדרך הבייתה"

מאת דן אלבו

"בדרך הביתה" ספרה החדש של הסופרת פנינה אליאני שורוק הוא ממואר ואולי רומן ביוגרפי בסגנון ריאליסטי-נטורליסטי, המחזיק קורפוס שלם של רגשות הנחווים על ידי רוב הדמויות הפועלות בו: כאב הגעגועים, עכבות רגשיות, כמיהות, תחושות החמצה ואשמה, כעס וסליחה, קונפליקטים בלתי פתורים והרבה אמונה ותקוות, רחשי לב של אהבה שלא תמיד מוצאים את ביטוים או את התממשותם במהלך הדברים. המרקם הרבגוני מוצא את ביטויו בסגנון כתיבה מדויק ועשיר. 

הממואר הפואטי של מרדכי גליליot shira stav

מאת שירה סתיו

שִׁכחה ובדיה הן חלק בלתי נפרד מסיפור זיכרונות, חוטי תפירה לקרעים ולטלאים מן העבר שמקורם מוטל בספק, אך הרכבתם זה לזה היא עבודה איטית ועדינה, מעשה אריג משוכלל. לעומת עדינותה של מלאכה אמנותית זו, בחוטים שקופים החומקים מאחיזה, ההווה נגיש וטביעת רגלו גסה.

מאת מיכל דורוןmeshicha

ספרה של חגית בת-אליעזר, כח משיכה, מונה שירים קצרים, מהודקים וסוחפים. בחלק האחרון של הספר מופיעים תרגומים נפלאים של גדולי המשוררים כמו לורד ביירון, וויליאם בטלר ייטס ומיכאל לרמונטוב.

מאת עמוס לויתןWALT WHITMAN

כמו "עלי עשב" עצמו, ספר השירה המונומנטלי של וולט ויטמן, שהלך וגדל ממהדורה למהדורה (מהראשונה 1855 ועד האחרונה 1881), כך מתרגמו הנפלא לעברית, עודד פלד, מוסיף לנו מדי פעם חטיבות חדשות על תרגומיו הקודמים ("שעת חצות בהירה" 2010, "הקדשות" 2013) משירת ויטמן. עתה הופיע "אל פנים היבשת" הכולל שלוש חטיבות: "יוצא מפּוֹמָנוֹק״, ״ילדי אדם״ ו״קָלמוֹס״ (הוצאת קשב לשירה, עורך ראשי רפי וייכרט, 2020).

 

 

דברים על הספר ״מן המעט״ מאת אביחי קמחיkimchi-book
הוצאת עמדה עורך: דר׳ עלון צדוק
מאת: דורית זילברמן
הספר ״מן המעט״ של אביחי קמחי עוסק בהתמעטות החיוניות, בפיחות הזוחל של החיים, בירידה מנביחה ליבבה, מתשוקה לחושך, מקול ענות גבורה לדעיכה.

יעקב יעקב בראיון עם יהודה עמיחיYehuda amichai

הראיון מובא ללא שינוים, מילה במילה - שהרי מילותיו של יהודה עמיחי - משוררה המובהק של ירושלים - הן כפנינים שראוי לשומרן, לעשותן מחרוזת פנינים עלי צוואר.
הראיון עם המשורר יהודה עמיחי - מרץ 1997.

מאמר מאת עמוס לויתןasher-hedim

"ספר ההדים" הוא ספרו האחרון לפי שעה, העשרים וארבעה במספר, של המשורר אשר רייך (הקיבוץ המאוחד, קרן רבינוביץ לאמנויות, ריתמוס לשירה, 2018). ואף על פי כן זהו ספר חדש ומחדש. בפתח דבר קצר "על הקול וההדים" מסביר רייך את מבנהו וכוונתו: 


rachel avraham eitanמאמר מאת פרופ' הלל ברזל

לפנינו שישה מחזורי שירים חדשים המעידים על כושר ההתמודדות עם מטענים רגשיים, כושר שהופגן בספרי שיריה הקודמים של המשוררת, רחלי אברהם-איתן. ובהם גם שירי-יגון ותהפוכות-גורל. אך בספר השירים החדש נחשפים עימותים קיצוניים יותר לנוכח חוויות קשות במעגלי חייה.

 


izun-shavirמאמר מאת ד"ר ארנה גולן

בספר השירים "איזון שביר" של יערה בן דוד משוקעים מצבים שונים של איזון שביר קיומי בחייה שלה וכן מצבים מקבילים בחיי הקרובים לה, כשהקו המשותף לכולם הוא נפילה והתחיות, או מצב של עמידה על בלימה.

מאמר מאת יוסי גמזוfly-cover

על ספרה של נילי דגן "עד שאלמד לעוף", סדרת 'כתוב' בעריכת אמיר אור, פרדס הוצאה לאור, 2018

כבר בשיר הפתיחה לספרה החדש, "עד שאלמד לעוּף" משדרת המשוררת אהבה המוּדעת לארעיוּת הקיוּם האנושי אך אינה מניחה לו להעכיר את חסד מתנת הבּינתיים. זה אינו רק סימן של בּגרוּת, אלא גם עדוּת צנועה לתבונת ריהוּטה של התהום בכל אמצעֵי השכּחתה.