מאמרים וראיונות - נילי דגן

זוכה פרס אקו"ם למפעל חיים

מראיינת: נילי דגן - מתוך עיתון 77yossi gamzu2

אז מִמָּה אדוני האנטי-אלכוהולי שיכור?

יוסי גמזו - משורר, סופר, פזמונאי, מתרגם, פרופסור לספרות עברית. לימד באוניברסיטאות ברחבי העולם ובמוסדות אקדמיים בארץ. פרסם למעלה מ-30 ספרים וזכה ב-12 פרסים ספרותיים, עיתונאיים ומחקריים בארץ, בארה"ב ובאוסטרליה. להיטיו הוּלחנוּ בידי טובי המלחינים וּבוּצעוּ על ידי מיטב זַמָּרֵי ישׂראל, ביניהם: 'הכותל', 'איפה הן הבחורות ההן', 'סימן שאתה צעיר', 'זוהי יפו, ילדה', 'סתם יום של חול', 'שני שׂקי שינה', 'אילו כל האוהבים', 'לי-לך', 'מה הוא עושה לה?', 'השריון עשה היסטוריה', 'שלא לאהוב אותך איך אפשר', 'מה שיש לי לומר לָךְ', 'לילה ראשון בלי אמא', 'השעות הקטנות של הלילה', 'ירושלים האחרת' ועוד רבים.

מאת נילי דגן

הבמה נפתחת אל חדר עלוב בבית עלוב, yoav itamar_hashakaשכמו ב'מומנט מוזיקלי' של יהושע קנז - החיים שהיו רחבי ידיים ומזמינים, התכנסו פנימה ובקושי מתקיימים. חפצים מגובבים, שתי מיטות, כורסת יחיד, שתי מנורות, רדיו, והרבה עיתונים.

 

 

מאת נילי דגןvichart

והפעם אני מארחת את המשורר, המתרגם והמו"ל רפי וייכרט

רפי וייכרט נולד ברמת אביב ב-1964 להורים ניצולי שואה, שעלו מפולין בשלהי שנות ה-50 ב"עליית גומולקה" והכירו זה את זה בתל אביב. שנות ילדותו המאושרות השתנו בגיל 12, כשעבר מרמת אביב לשכונת יד אליהו בדרום העיר, שם למד בתיכון עירוני ט' וארבע שנים קשות של מדעי המחשב בבית הספר המקצועי אורט יד סינגאלובסקי. בתקופת שירותו הצבאי עסק במחשבים במפקדת קצין שלישות ראשי. אחרי הצבא למד ספרות וסיים תואר שני בחוג לתורת הספרות הכללית באוניברסיטת תל אביב.

מתוך כתב העת המקוון לשירה "עיין ערך שירה", גיליון 27

 

מאת נילי דגןamos levitan

בזמנים נאורים (הוצאת "קשב לשירה", 2008) הוא מבחר משיריו המלוטשים והממוקדים של המשורר, העורך והמבקר עמוס לויתן, מתוך חמשת ספריו שפרוסמו בשנים 1961 עד 2002 והוא כולל גם פרק של שירים חדשים.

עמוס לויתן נולד בקיבוץ כפר מסריק ב-1935 להורים שנמנו עם מייסדי הקיבוץ. כעשר שנים היה חבר קיבוץ ועבד במדגה. לימים עזב לתל-אביב, שבה הוא מתגורר. בשנים 1995-1970 עבד כעיתונאי ב"על המשמר", תחילה כעורך חדשות ועורך לילה ראשי ואחר כך כעורך "הדפים לספרות". עם סגירת העיתון ערך את המוסף לספרות "משא" בעיתון "דבר" (1996-1995). בהמשך עבד כעורך כללי בהוצאת "גוונים" ומאז צאתו לגמלאות הוא עורך בה את מדור השירה.

מתוך כתב העת המקוון לשירה "עיין ערך שירה", גיליון 26

 

מאת נילי דגןMaya bejerano2

אֵיךְ מַצְּבֵי הָרוּחַ מִתְחַלְּפִים

סְבִיב מֶזֶג אֶחָד שָׁלֵם בְּיָפְיוֹ

וְעוֹנַת הַמַּיִם נוֹפֶלֶת חֲדָשָׁה.

                    (מאיה בז'רנו, "עיבוד נתונים 9")

 

בחרתי להביא הפעם משיריה ועל שיריה של מאיה בז'רנו, משוררת נפלאה שספרה החדש, "התעוררתי בלבו של אלכסון", ייצא בקרוב בהוצאת הקיבוץ המאוחד. מאיה בז'רנו, ילידת קיבוץ אילון, 1949.

על שירתה זכתה בפרסים ספרותיים רבים, ובהם פרס היצירה מטעם ראש הממשלה ב-1986 וב-1996, פרס ברנשטיין ב-1988, פרס הספרות הישראלית לספר "מזמורי איוב" ב-1994, וב-2002 זכתה בפרס ביאליק על מכלול יצירתה.

מתוך כתב העת המקוון לשירה "עיין ערך שירה", גיליון 29 

מאת נילי דגןasher riech

"יֶלֶד שֶׁהָלַךְ בִּי לְאִבּוּד

מַה פֶּלֶא נֹחַם וְנֹעַם לֹא יָדַעְתִּי

וְכָל נִפְלְאוֹת הַיַּלְדוּת שֶׁלֹּא יָדַעְתִּי

חָשְׁבוּ לִי כְּאִלּוּ יָדַעְתִּי.

אַל תַּעֲשֶׂה מִזֶּה עִנְיָן אִמִּי אוֹמֶרֶת

עוֹד תִּזְכֶּה בְּפִיּוּס אֵצֶל יְלָדֶיךָ".

אשר רייך, שירי רקע, מתוך "מראה מקום", (מסדה, 1978)

בחרתי להביא לכם הפעם משירתו המשובחת של אשר רייך, מן הבולטים שבמשוררי השירה העברית. בתקופת החגים יופיע ספרו החדש של אשר רייך "השחיין המהיר של הרגש" – מבחר שירי אהבה בהוצאת אריה ניר. הספר כולל את שירי האהבה שכתב רייך לאורך כל השנים, מרביתם הופיעו בספריו הקודמים.

מתוך כתב העת המקוון לשירה "עיין ערך שירה", גיליונות 30-31

מאת נילי דגןori bernshtein

בעקבות קריאת ספר המסות החשוב "על הפרסונה ופרקים אחרים על השירה", ספרו של אורי ברנשטיין שיצא לאחרונה בהוצאת הקיבוץ המאוחד, פניתי לאורי ברנשטיין, מבכירי המשוררים בישראל, ואני מביאה לכם הפעם את קולו הייחודי, התרבותי והלירי – קול שקול, ישיר ואמיץ, דרך השירים ההולכים בעקבות חייו. 

מתוך כתב העת המקוון לשירה "עיין ערך שירה", גיליון 33

מאת נילי דגן

לזכר יפיתhaski shlomi

אֲחוֹתִי תָּמִיד אָמְרָה שֶׁבְּיוֹם הַזִּכָּרוֹן
מַשְׁמִיעִים בָּרַדְיוֹ אֶת הַשִּׁירִים הֲכִי יָפִים.
גַּם בְּיוֹם הַזִּכָּרוֹן הַזֶּה אֲנִי
מַקְשִׁיב לָרַדְיוֹ וְנִזְכָּר בָּהּ.

 

מאת נילי דגן

אם הריון של פילה אורך כשנתיים, אז ההיריון של כתב העת לספרות makaf safrut
'מקף' היה ארוך יותר. כבר קשה לדעת מתי התחיל. מתי נזרע לראשונה הרעיון
במוחותיהם של שני העורכים – חני שטרנברג ויואב איתמר, אבל דבר אחד בטוח: משנפגשו והבינו שלשניהם אותו חלום, החליטו לשתף פעולה, ובעיקר להאמין, שהדבר אפשרי. שניתן להוציא לאור כתב עת איכותי המבקש לחדש על יסוד העבר, שכן הגיליון הראשון של מקף מוקדש ליוצרים המתייחסים ליוצרים אחרים ביצירתם.

מאת נילי דגןmilin2

פסח מילין – שהיה ללא ספק מהאנשים הצנועים וטובי הלב שידעה השירה העברית – ראוי להערצה גדולה בשל העידוד הבלתי נלאה שידע לתת למשוררים בתחילת דרכם.

מאת נילי דגן

פסטיבל עכו ה-32, 2011SHAGRIR

אודי ניר, בן 21, המחזאי הכי צעיר בארץ,
רוצה להיות במאי לכשיגדל. המורה שלו, סיון בן ישי, פצצת אנרגיה בלתי נלאית, ביימה מחזה שכתב במהלך לימודיו בביה"ס לכתיבת דרמה של יובל המון שבסמינר לוינסקי, ובנתה מהסאטירה הנוקבת העוסקת בכמה מערכי היסוד של הקיום שלנו בארץ הזו אירוע בימתי יוצא דופן מרשים רב דמיון.