ג'וני וואקה - הנדבן הססגוני

מאת נילי דגןJoniWaka 01

בביקורי לפני כשנה וחצי ביפן כתבתי את מחזור השירים "שלושים ושישה מבטים", פרק החותם את ספר שיריי החדש 'עד שאלמד לעוף. (סדרת 'כתוב' בעריכת אמיר אור, פרדס הוצאה לאור 2018) בשירים הקצרים זווית ראיה מעניינת על תופעות שונות ביפן המשולבות בחוויות האישיות שלי.

תופעה מיוחדת במינה הוא ג'וני וואקה המדריך שלנו ביפן, המכונה ג'וני ווקר, אחד האנשים המעניינים והססגוניים בטוקיו. הוא יפני-יהודי השולט בסצינת האמנות המקומית ומעורב בתרבות האלטרנטיבית בטוקיו. הוא מתהלך עם כלבו בוגי לכל מקום, וביתו, המכונה "המלונה", משובץ שלטי ניאון ועליהם פתגמים באנגלית וביפנית (עיצב את הבית ג'וזף קוסות', ממציא האמנות הקונספטואלית).

גוני וואקה נולד בסן פרנסיסקו לאם שהגיעה מסין, וכשהיה תינוק חזרה המשפחה לסין ומשם עברו ליפן. שמו היהודי חואקין נווארה כי מוצאה של משפחתו בפמפלונה, בירת קהילת נווארה שבספרד. לאחר גירוש ספרד הגיעה המשפחה להודו ומשם ליפן.

ג'וני אמנם יפני, אבל אינו דומה במראהו ליפנים. הוא למד בפנימייה בהודו והמשיך ללמוד פסיכולוגיה באוניברסיטה במקסיקו כי ספרדית היא שפתו הראשונה (והוא דובר שלל שפות נוספות, בהן רוסית, צרפתית ונפאלית). אחרי לימודיו רצתה משפחתו שיצטרף לעסקי המסחר שלהם בקובה, אבל הוא בחר להישאר בטוקיו ולהקים מרכז לתרבות ללא מטרת רווח.

לחץ על התמונות להגדלה

prettyphotoprettyphotoprettyphoto

 

 

 

 

 

 

 

קרן האמנות שיסד מעניקה מדי שנה את פרס בייקון לאמן צעיר ומבטיח, נטול רקע רשמי, ובכך הוא מעודד אמנות חדשנית. הוא גם עורך מסיבות ענק כדי להציג אמנים ומגייס חסויות לאירועי תרבות. אין בבעלותו נכסים רבים, אבל קשריו הענפים מאפשרים לו לקדם אמנים צעירים, ופעילותו המקורית והרבגונית הופכת אותו לחוד החנית של התרבות היפנית האוונגרדית.
הוא חי את המיתוס שיצר, המיתוס של ג'וני ווקר, שמוכר מאוד בטוקיו ומונצח בתרבות שלה. אפילו הסופר המפורסם הרוקי מורקמי עזר בהנצחת המיתוס וכלל דמות בשם ג'וני ווקר, המתהלכת עם כלב, בספרו "קפקא על החוף".

prettyphotoprettyphotoprettyphotoprettyphoto

 

 

 

*JoniWaka020
בַּחֲצַר הַמִּקְדָּשׁ
אַלְפֵי מְנוֹרוֹת נְיָר
לֹא מַסְתִּירוֹת אֶת הַיָּרֵחַ

 

 

*
מַדְלִיקָה סְבִיבְךָ מַקְּלוֹת קְטֹרֶת
מְפַזֶּרֶת אֶת הַחֹלִי
בְּעָשָׁן.

 

 

*nilly-luis2
אַתָּה רוֹכֵשׁ קְלַף עֲתִידוֹת תְּמוּרַת 100 יֶן:
לְכָל מַחֲלוֹתֶיךָ תִּמְצָא תְּרוּפָה
אִם תֵּדַע לִבְחֹר בָּרוֹפֵא הַמַּתְאִים.

 

 

*
שְׁטֹף אֶת כַּסְפְּךָ בְּמֵי הַמִּקְדָּשׁ
אִם גַּם תַּשְׁאִיר תְּרוּמָה
תִּתְעַשֵּׁר.

 

 

*JoniWaka6
מוֹשֶׁכֶת בְּפַעֲמוֹן הַתְּפִלָּה
לְהַעֲלוֹת אֶת הַבַּקָּשׁוֹת הַשָּׁמַיְמָה.
הָעֵצִים מַסְתִּירִים לְגַמְרֵי אֶת הַשָּׁמַיִם.

 

השירים מתוך הפרק "שלושים וששה מבטים", מתוך "עד שאלמד לעוף".

* שלושים ושישה מבטים על הר פוג'י היא סדרה של 46 הדפסי עץ גדולים בסגנון אוקיו-אה שהכין האמן היפני קָצוּשִיקָה הוֹקוּסַאי המתארים את הר פוג'י בעונות שונות של השנה, בתנאי מזג אוויר שונים וממרחקים שונים. במקור נועדה הסדרה לכלול 36 הדפסים, אולם עוד 10 הדפסים נוספו לאחר שזכתה לפופולריות עם פרסומה הראשון. ההדפסים נוצרו בין השנים 1833-1826.

יפן. אוקטובר 2016

 

 

 הזנת תוכן: 12.6.2018

חזרה לדף הראשי "עד שאלמד לעוף"