סיפור חייו של טולקין

      ידידי, משורר קשיש, אמר:

      שירה היא מתנה –

      שאינה ניתנת לכל החיים. 

 

                            קראו עוד

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

daganyamcover front

מרתק למצוא את מה שלא חפשתי

במקום בו הסיכויים אינם ברורים.

 

                              

                      קראו עוד  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
pic2 

אדם מרחיב דרך
ולא דרך מרחיבה אדם                   

                         (קונפוציוס)

 

                     קראו עוד

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


pic3

הסופר שברא את "ההוביט" ו"שר הטבעות"tolkin

מאת: המפרי קרפנטר

אחרית דבר: עמנואל לוטם
מאנגלית: דני אורבך
בהוצאת "אחוזת בית"

כל מי שאוהב את "ההוביט" ואת טרילוגיית "שר הטבעות" חייב להכיר לעומק את ג'ון ר"ר טוֹלקין, הסופר שברא בדמיונו המופלא עולמות המאוכלסים בהוביטים, מכשפים, פיות, אוֹרקים, בני לילית ושפע של יצורים אהובים אחרים.ספרו המצליח של המפרי קרפנטר, המגולל את סיפור חייו של טולקין, הוא אוצר בלום שבתוכו מסתתרות תשובות לשאלות מרתקות: איך נבראה "הארץ התיכונה" וכיצד נולדו דמויותם הבלתי נשכחות של גנדלף, גולום, פרודו ובילבו באגינס; כיצד חילחלה תקופת ילדותו של טולקין ליצירותיו, ומה היו מקורות ההשראה לבריאת שושלות משפחתיות ענפות ולהמצאת שפות חדשות לעמים הבדיוניים שלו; וגם – מה הוא חש כלפי דמויותיו, מדוע הוא כעס על המו"ל שלו, וכיצד דווקא קתולי אדוק כמוהו ברא עולמות של פיות, שדים ורוחות.

כבר בילדותו הוקסם טולקין מהנופים הכפריים שבסמוך לבירמינגהם, שם טייל עם אחיו הצעיר והמציא שמות לדמויות שהם פגשו בדרך. לאחר מותה בטרם עת של אמם, נדדו שני האחים בין משפחות אומנה ומוסדות לימוד שונים. אז גם החלו לנבוט ניצני אהבתו של טולקין לשפות – אהבה אשר השפיעה מאוד על יצירתו. הוא נמשך לצלילים מסתוריים של שפות עתיקות, ובמהרה החל להמציא שפות משלו. אבל גם אז אף אחד לא שיער לאילו הישגים אדירים יגיע הבלשן החובב.

"סיפור חייו של טולקין" הוא הביוגרפיה הרשמית היחידה – והמצליחה ביותר – של טולקין. זוהי גם הביוגרפיה הראשונה של טולקין שרואה אור בעברית. המחבר קרפנטר זכה להכיר מקרוב את הסופר ולראיין אותו בשנותיו האחרונות. על סמך השיחות והמכתבים הנדירים שהגיעו רק לידיו, הוא מנסה לפצח את חידת האיש שהצליח לברוא עולם שלם ולהחזיר לספרות העולמית את הקסם שבאפוס.

 

המפרי קרפנטר: הערות ביוגרפיותHumphrey-Carpenter

המפרי ויליאם קרפנטר, מגדולי הביוגרפים הבריטים במאה העשרים, נולד באפריל 1946 באוקספורד. אמו היתה מורה, ואביו היה כומר אנגליקני שלימים מונה לבישוף של אוקספורד. קרפנטר גדל והתחנך במוסדות לימוד שונים בעיר, שבה למעשה חי כל חייו.

במהלך השנים זכה קרפנטר לפרסום בעקבות ביוגרפיות היסטוריות שהתמקדו בדמויות ובאישים ידועים דוגמת המשוררים ו"ה אודן ועזרא פאונד, המלחין בנג'מין בריטן, הארכיבישוף רוברט רונסי והקומיקאי ספייק מיליגן. הביוגרפיה על חייו של ג' ר"ר טולקין, שראתה אור בשנת 1977, היתה המצליחה והפופולרית מכולן. בנוסף, קרפנטר איגד וערך ספר מִכְתבים של טולקין (בסיועו של כריסטופר טולקין, הבן), שראה אור ב-1981. על כתיבתו הביוגרפית הוא זכה בפרסים רבים, בהם פרס סומרסט מוהם ב-1978, ופרס א"מ פורסטר מטעם האקדמיה האמריקנית לאמנויות ולספרות ב-1984.

מלבד עבודתו כביוגרף, כתב קרפנטר תוכניות היסטוריות לבי-בי-סי וכן סדרת ספרי ילדים שזכתה להצלחה ועובּדה לטלוויזיה. הוא היה שדרן בכיר בתחנת הרדיו של הבי-בי-סי, שם הכיר את אשתו מארי פריצ'רד, בתו של משורר וסופר ולשי. השניים נישאו ב-1973 והביאו לעולם שתי בנות. יחד עם אשתו, פירסם קרפנטר ב-1984 את המחקר האנציקלופדי "מדריך אוקספורד לספרות ילדים", שנעשה מקור יסודי לספרות המחקר והעזר על ספרות ילדים. בשעות הפנאי היה קרפנטר מוזיקאי חובב וניגן על כמה כלי נגינה, בהם פסנתר וסקסופון.

בשנות חייו האחרונות סבל קרפנטר ממחלת הפרקינסון. בינואר 2005 הוא הלך לעולמו לאחר שלקה בלבו.