ספוטלייט – הוצאת "דרור"

      ידידי, משורר קשיש, אמר:

      שירה היא מתנה –

      שאינה ניתנת לכל החיים. 

 

                            קראו עוד

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

daganyamcover front

מרתק למצוא את מה שלא חפשתי

במקום בו הסיכויים אינם ברורים.

 

                              

                      קראו עוד  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
pic2 

אדם מרחיב דרך
ולא דרך מרחיבה אדם                   

                         (קונפוציוס)

 

                     קראו עוד

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


pic3

הפעם בחרתי לראיין את המייסדים של הוצאת הספרים "דרור".dror

הוצאת "דרור" הוקמה מתוך הכרה כי הספרות וחיי הרוח בישראל חייבים לשלב כוחות עם התנועה למען בעלי החיים, המתחזקת והולכת בישראל ובעולם. "דרור" היא בראש ובראשונה הוצאה בעלת קו ערכִּי – הוצאה המבקשת לפעול מתוך כוונה מוצהרת לקדם אג'נדה מוסרית. כדי לקדם אג'נדה זו, כל חברי ההוצאה פועלים בהתנדבות, ללא תמורה וללא מטרת רווח. כל הרווחים ממכירת הספרים יוקדשו להוצאת ספרים נוספים למען המטרה, למען בעלי החיים.
פעילים בהוצאה: רון דהן, חן קלינמן, רימונה גרסון ואורנה רינת.

יש הרבה נושאים שהספרות המודרנית נרתמת למענם: אלימות, דיכוי נשים, גזענות... אז למה לדעתכם גם בארץ וגם בעולם מתעלמים מהנושא של זכויות בעלי החיים? מנין זה נובע?

רון דהן: ההתעלמות מנושא שחרור בעלי חיים נובעת בראש ron dahanובראשונה מהעובדה שהרוב המוחלט, לוחמי צדק או בורגנים משועממים, אוכלים בעלי חיים ושותפים לעוול הגדול והממושך בהיסטוריה. זה משהו גורף וחוצה מגדרים, קבוצות אתניות ושיוך פוליטי – בעלי חיים אינם נחשבים כאלה שראוי להילחם למענם. לעתים קרובות עולה הטענה שקודם כל צריך להילחם על זכויותיהם של בני אדם ורק אחר כך להתפנות לבעלי החיים. עם זאת, הטבעונות כתנועת מחאה היא הקלה ביותר לביצוע. אין שום צורך לצאת לרחובות. אפשר פשוט להפסיק לצרוך מוצרים מן החי ולהמשיך לצקצק על זכויות אדם גם כך.

 

חן קלינמן: נושא זכויות בעלי החיים דווקא זוכה לעדנה chen klainmanבשנים האחרונות. זה אמנם רחוק מלהיות מספיק, אמנם לא במרכז כי אם בשוליים, אבל עדיין באופן יחסי הכתיבה והעיסוק בזכויות בעלי החיים ושחרורם הולכים ומתרבים, הולכים ומעמיקים, בהתאם להתחזקות הכללית של התנועה העממית והארגונית למען בעלי החיים.

אבל, כאמור, כל המתפרסם והנאמר הוא טיפה בים ההשמדה והסבל של בעלי החיים תחת שלטון האדם. ההתעלמות, לדאבון לב, היא הסטטוס-קוו. אבל "התעלמות" כאן היא מילה מטעה, שכן היא מרמזת על כוונת-מכוון, כאילו רוצים שלא להתעסק בסוגיה הזו, כאילו יש כאן איזו כוונה מוצהרת. אבל האמת היא עוד יותר קשה – על פי רוב אין מדובר בהתעלמות כי אם בעיוורון, לא רואים את בעלי החיים, ומה שלא רואים – גם לא צריך להתעלם ממנו.

ספרו לנו קצת על הספרים שעתידים לראות אור בהוצאה. האם מדובר בספרות מקור, תרגום?

רון דהן: הספר הראשון של ההוצאה, "ראו את החיה" מאת אורן בן יוסף, כבר עושה דרכו בעולם. לאחר מכן, בהתאם למה שהובטח בעת הגיוס באתר הדסטארט, ייצא הספר של חן ישראל קלינמן "רפאים בממשות החמלה", ואחריו ייצא ספר מתורגם על מנהגי אבלות בקרב בעלי חיים.

חן קלינמן: מלבד הספרים שרון ציין, שעתידים לראות אור בחודשים הקרובים, אנו מבקשים להוציא ספרים שהמשותף להם הוא בעלי החיים, העולם שלהם, צורות החיים שלהם, וכמובן זכויותיהם, מעמדם הקיומי ודרכים לשחררם משעבודם וחיסולם תחת התרבות האנושית המאמללת. משום כך אין הגבלה ז'אנרית או לשונית – העיקר הוא איכות הספרים. נפרסם ספרות מקור וספרות מתורגמת, ספרות יפה, שירה ופרוזה, ספרות מחקרית, ספרות הגות ועיון, ספרות ילדים, ועוד ועוד.

איזו השפעה אתם מקווים שתהיה לספרים הללו? האם אתם מצפה לראות אנשים משנים את סגנון החיים שלהם – החל בהימנעות מצריכה של מוצרים שנוסו על בעלי חיים וכלה באי-אכילת מזון מן החי? או אולי בתור התחלה להכיר בכלל בבעלי החיים כ... בעלים של חייהם? לנוכח מקרי ההתעללות וההזנחה הרבים בארץ זה לא מובן מאליו לחלק מהאנשים. אז מהי השאיפה בסופו של דבר?

חן קלינמן: אנחנו כמובן מוציאים את הספרים הללו כי אין לנו ספק שזהו צו השעה. העובדה שב-2015 קמה הוצאת הספרים "דרור", הוצאת הספרים הראשונה בישראל המוקדשת לבעלי החיים כקו אידיאולוגי-ערכי, מעידה על חוסר המודעות הכרוני שיש ביחס לבעלי החיים ועל מצבם הנורא, אבל גם מעידה על שינוי. הוצאת "דרור" לא הייתה נפתחת אלמלא חשנו שיש עם מי לדבר, שיש עם מי לעבוד.

החזון שלנו מורכב מהסתכלות לשני טווחים: קצר וארוך. בטווח הקצר, השפעה מיידית על קוראים שיפתחו את לבם לעולמם של בעלי החיים, יחד עם פרישה כמה שיותר רחבה של חומרי עזר חינוכיים, מדעיים, נפשיים ורוחניים לאנשים שכבר מכירים בזכויות בעלי החיים וחפצים ביקרם. בטווח הארוך, מטרתנו להציב את אבני הבניין של תודעה מוסרית ותרבותית חדשה-ישנה, שבה בעלי החיים הם חלק בלתי נפרד מעולמנו הרגשי וההכרתי. אבני בניין שישמשו את בנינו ובנותינו והרבה לאחריהם. הספרות במיטבה (במובן הרחב ביותר שלה) מעניקה שפה והכרה, היא מַבְנָה את עולמנו בטווחים ארוכים ועמוקים. וכיוון שאנו משוכנעים כי המהפכה למען שחרור בעלי החיים כבר יצאה לדרך – הרי אנו מבקשים לתת לדובריה פה, ובעזרת הספרים אנו מציעים לה לשון, הכרה, מורשת ותודעה היסטורית.

רון דהן: נתחיל מהסוף – החזון הוא הפסקת שואת בעלי החיים ושחרורם משעבוד בני האדם. לגבי ההשפעה של הספרים, אני מאמין שכל אדם נמצא בנקודה שונה במסע שלו להכרת סבלם של בעלי החיים ופעולה לשחרורם, ולכן אני מקווה שהספרים ישפיעו על הקוראים בהתאם. אני בטוח שיהיו קוראים שיחליטו לעבור לטבעונות לאחר קריאת הספרים ויהיו כאלה שרק יתחילו להכיר בעוול. משם, כך אני מקווה, יתחיל המסע שבסופו שחרור מוחלט.

לדף הפייסבוק של הוצאת דרור

 

חזרה לדף הראשי "ספוטלייט"