ספוטלייט – "פתלתל"

      ידידי, משורר קשיש, אמר:

      שירה היא מתנה –

      שאינה ניתנת לכל החיים. 

 

                            קראו עוד

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

daganyamcover front

מרתק למצוא את מה שלא חפשתי

במקום בו הסיכויים אינם ברורים.

 

                              

                      קראו עוד  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
pic2 

אדם מרחיב דרך
ולא דרך מרחיבה אדם                   

                         (קונפוציוס)

 

                     קראו עוד

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


pic3

 ptaltal

 

והפעם "ספוטלייט" על הסרט התיעודי המרתק "פתלתל". גיבור הסרט "פתלתל" הוא נהר הירקון, שמוכר לכולנו מהנוף המקומי. צילומי הטבע והנוף המרהיבים שבסרט לצד צילומי ארכיון מאירועים מוכרים יותר ופחות יוצרים סיפור על המציאות הארצישראלית לאורך השנים. בסרט משתתפים: אריק איינשטיין, עודד קוטלר, רוני סומק, יאיר גרבוז ועוד. יוצרי הסרט: אבי בלקין (במאי) ואבי לוי (מפיק).

שאלתי את הבמאי אבי בלקין כמה שאלות אודות הסרט.

למה דווקא הירקון?

אבי לוי (המפיק) ואני גדלנו בקרבת הירקון ואף פעם לא חשבנו עליו. הוא תמיד היה מקום מלוכלך ונידח שקרו בו אסונות, ומבחינתנו זה היה הירקון מאז ומתמיד. ואז יום אחד כשרכבנו שם על אופניים נכנסה לנו המחשבה המפתיעה: רגע, אבל למה הירקון נראה ככה בעצם?
התחלנו לתחקר את ההיסטוריה שלו וגילינו הרבה דברים מפתיעים שגרמו לנו להעמיק עוד. גילינו שהירקון בעצם הרבה יותר ארוך ומורכב מהקטע הקטנטן של תל אביב שרובנו מכירים (שמהווה רק כ-4 קילומטרים מתוך 28), והחלטנו לצאת למסע שיט של גילוי הירקון. לקחנו קיאק וחיברנו לחרטום שלו מצלמה, לבשנו שני סרבלי מגף ירוקים ואטומים לנוזלים שהגיעו לנו עד לצוואר, והתחלנו לשוט על הירקון ממקורותיו בראש העין תוך תיעוד התוואי שלו וגדותיו כיום, ומשם כבר לא הייתה דרך חזרה.

באילו אתגרים מעניינים נתקלת במהלך העבודה על הסרט?

האתגר הכי גדול היה להצליח לעשות סרט על מקום שבו הנוף הוא הגיבור ולא האנשים. בכל סרטי המקום שראינו הדמויות תמיד גנבו את הפוקוס מהמקום עצמו, ששימש יותר כרקע או כזירה להתרחשויות בו. המחשבה לעשות סרט על נהר שהוא עצמו הגיבור הראשי של העלילה, ובעצם להחזיק סרט שלם שברובו רואים רק מים (עד דקה 14 בסרט לא רואים אנשים בכלל!) וכמובן שהצופה לא ירצה לחתוך ורידים במהלך הצפייה - אלה היו האתגרים הכי גדולים בעשייה של הסרט הזה.
בנוסף, החלטנו גם שלא נקליט בווידאו את הדמויות בסרט, אלא רק את קולן, כדי לא להסיט את תשומת הלב מהגיבור שלנו שהוא הירקון. ככה הצטברו לנו מאות שעות של חומרי גלם והתחילו להן שלוש שנים של עריכות אינטנסיביות בניסיון למצוא את הקצב הנכון והשפה הקולנועית המעניינת כדי שפנטזיה כזאת תצליח באמת לעניין ולרגש, ובעיקר לחבר את הקהל שיצפה בסרט אל הירקון ואל הסיפור הדרמטי שלו.

עושה רושם שההוויה הישראלית דרך סמלים מעסיקה אותך מאוד כיוצר. אפשר לראות את זה גם בסרט שלך "מטקה" וגם ב"פתלתל". מה מסמל הירקון בתוך ההוויה הישראלית?

בדיעבד אני חושב שהסיפור של הירקון הוא מיקרוקוסמוס של מערכת היחסים שלנו עם הארץ הזאת, ודרכו משתקפת אמת מאוד חזקה על הקשר האמיתי שלנו לארץ ישראל, ולאו דווקא על הקשר המדומיין שלנו לארץ או לירקון במקרה הזה. האמת היא, אבל, שבמהלך העשייה של הסרט ממש ניסיתי להימנע מהתעסקות במה זהירקון מסמל, ואני גם לא מחפש את זה באופן מודע בבחירת הנושא הראשונית שלי לעשיית סרטים. הירקון פשוט נראה לנו כמו סיפור טוב שמעולם לא סופר, וחשבנו שיש לנו דרך ייחודית וקולנועית לספר אותו. מאוחר יותר, בצפייה בסרט הגמור, כל אחד מוצא נקודת חיבור אישית משלו וסמלים משלו וכמובן גם אנחנו.

לסיום אני חייבת לשאול... איך לכל הרוחות הצלחתם לשכנע את אריק איינשטיין להיות הקריין בסרט?

זה היה מסע שכנוע שהוביל אבי לוי המפיק במשך למעלה משנה. אבי היה מתקשר אל אריק ומבקש ממנו להתראיין, ואריק היה מסרב בעדינות, אך היה תמיד שמח להמשיך ולדבר בטלפון על הירקון וסרטים וספורט, וככה אבי היה מנסה אותו כל חודשיים בערך עד שיום אחד, במהלך שיחה ארוכה, הוא פשוט הסכים. אני בטוח שהסיבה המרכזית לכך שהוא הסכים, מלבד האהבה שלו לירקון, הייתה שבכל הראיונות שהקלטנו לסרט (ראיינו יותר מ-90 אנשים) הקלטנו רק סאונד ולא תמונה. ככה שלשמחתנו היה לאריק קל יותר להיעתר לבסוף להפצרותינו בידיעה שרק קולו יופיע בסרט. מבחינתנו זאת הייתה מתנה ענקית מאחר שהרגשנו שסרט על הירקון בלי אריק לא יהיה שלם.

 

קישור לקטע קצר מהסרט

 

פתלתל: סיפורו של נהר

 

הזנת תוכן: 15.7.2015

חזרה לדף הראשי "ספוטלייט"