אדון הקארמה

קארמה וגלגול בקבלהkabala2
אנתולוגיה

מאת: דפנא לוין

הסדרה לחקר ספרות הקבלה והחסידות
הוצאת אידרא 

"אין העולם מתקיים אלא בסוד", אמר ר' אבא בזוהר. הצורך לשלוט באמצעות הידע על מנת להתמודד טוב יותר עם הלא ידוע, עם אי-הוודאות, אולי גם עם המוות, הצורך לדעת את עצמך ולהבין, הם המניעים את המסע האינסופי של האדם אל עבר פיצוחו של סוד הנהגתו של הבורא את עולמו. רק הידע מקרב את חשיפת המסתורין ומעניק עוצמה ושחרור של ממש. זהו מסע הנוגע בשולי גלימתו של האל.
עניינה של אנתולוגיה זו בשתי תפיסות השופכות אור על אותו מסתורין, שתי תפיסות אדוקות זו לזו בתורת הסוד העברית: גלגול נשמות וקארמה. חלקה האחד תאורתי ובו שלושה מבואות. הראשון בוחן את תפיסת הקארמה תחילה אצל דתות המזרח ואצל אותם זרמים ודיסציפלינות אשר החדירו את הרעיון במערב ופיתחו אותו לשיטתם, ובהם התיאוסופיה, האנתרופוסופיה והפסיכולוגיה הטרנספרסונלית.

תפיסות הגלגול והקארמה בקבלה נבחנות במבואות הבאים מן ההיבט הפילוסופי, התיאולוגי הדתי-יהודי, האזוטרי, המיתי וההיסטורי בצד הצגת עקרונותיהן והשקפות היסוד שלהן, על הופעותיהן המגוונות של הקארמה השלילית ושל הקארמה החיובית, ועל מהותו ומופעיו השונים של הגלגול.
חלקה השני של האנתולוגיה חווייתי. הוא מציג אסופה של סיפורי גלגולים המפגישים את הקורא עם חוויות הגלגול והקארמה. הסיפורים משופעים במוטיבים מרכזיים של תורת הקארמה ושל תורת הגלגול, שהם כלים חשובים מאין כמותם באודיסיאה האינסופית של האדם לדעת את עצמו ולהבין את סוד נשמתו. הטקסטים שנבחרו לוקטו מן הקורפוס הקבלי והחסידי; מן הספרות ההגיוגרפית וממקורות שונים אחרים.

---------------------------------------

סודות הגלגול בקבלה ובפסיכולוגיה הטרנפרסונלית

kabala1

מאת דפנא לוין
הוצאת גוונים

מחקר פורץ דרך, ראשון מסוגו

סודות הגלגול בקבלה ובפסיכולוגיה הטרנספרסונלית פורש בפני הקורא את שני תחומי מחקרה ועיסוקה של ד"ר דפנא לוין: תורות הנפש, תורות הגלגול, תורות הקארמה, ותורת תיקון הנפש וריפוייה בקבלה ובדיסציפלינה הטרנספרסונלית העוסקת ברגרסיה התפתחותית ובחקר גלגוליו של האדם. תורות אלו נבחנו לעומק על ידי המחברת מן ההיבט הפילוסופי, התיאולוגי הדתי-יהודי, האזוטרי, המיתי וההיסטורי מן הצד האחד, ומן ההיבט התיאורטי, המדעי והתרפויטי של הדיסציפלינה הטרנספרסונלית העוסקת ברגרסיה מן הצד האחר.

מחקרה של ד"ר לוין הוא מחקר מעמיק, חדשני, יצירתי ורחב אופקים מאין כמותו. מדובר במחקר בין־תחומי ראשון בסוגו המברר לעומק, בחדות מחשבה, את הקשרים שבין עולמה של הקבלה - תורת הסוד העברית, בענף העוסק במסתורין של גלגולי נשמות מזה ובין הפסיכולוגיה הטרנספרסונלית, בענף המתמקד בחקר גלגוליו של האדם מזה. סבור אני כי מחקר פורץ דרך זה, הכתוב בלשון בהירה ומדויקת, מעניק תובנות חדשות להבנת המסתורין של גלגולי הנשמות בספרות הקבלה, ומיניה וביה משמש ציון דרך חשוב לחיפושו האין־סופי של האדם לדעת את עצמו, להבין את סוד נשמתו.

 

הוצאת אידרא

לאחרונה יצאה לדרך הוצאת ספרים חדשה בשם "אידרא". מטרת ההוצאה להוציא לאור, בשפה העברית, את מיטב הספרים המרתקים ביותר במיסטיקה העולמית, ולהנגישם לקהל הישראלי.

מייסדי ההוצאה:

ד"ר אבי אלקיים, ראש המחלקה למחשבת ישראל, אוניברסיטת בר־אילן; ראש מרכז שלמה מוסיוף לחקר הקבלה, אוניברסיטת בר-אילן. מראשי קבוצת דרך אברהם – לדיאלוג רוחני לשלום ולסובלנות בין היהדות והאסלאם.

ד"ר דפנא לוין היא עמית מחקר בכיר במרכז מוסיוף לחקר הקבלה באוניברסיטת בר־אילן. והיא עוסקת בחקר ובפרקסיס של הדיסציפלינה הטרנספרסונלית המתייחדת ברגרסיה לעבר הרחוק.

עורך ראשי: ד"ר אבי אלקיים

המילה "אידרא" מקורה בשפה הארמית והיא לקוחה מתוך ספר הזוהר.
משמעותה המילולית – גורן.
משמעותה ההקשרית בספר הזוהר - הכינוסים המיסטיים של חבורת הזוהר בראשותו של רשב"י (=ר' שמעון בר־יוחאי) מכונים בשם אדרא.
הסיבה לכך היא כי צורת ישיבתם של בני החבורה בכינוסים המיסטיים היתה בצורת חצי גורן כדי שיראו זה את פניו של זה.
אם כן, הוצאת הספרים היא מעין תחליף לכינוסים של בני החבורה של רשב"י.

הוצאת אידרא כוללת עד כה 6 סדרות:

1 הסדרה לדיאלוג ולסובלנות בין דתית.
2 הסדרה לקבלה ולחסידות
3 הסדרה למיסטיקה נוצרית
4 הסדרה למיסטיקה אסלאמית - בסדרה זו עומד לצאת בקרוב הספר: שירי המיסטיקן הצוּפי מנצוּר אלחלאג' (שם זמני), בתרגום מאיר בר-אשר ואבי אלקיים.
5 הסדרה לבודהיזם ולזן-בודהיזם
6 הסדרה למדע ורוח

את ההוצאה פתח ספר בסדרה לדיאלוג ולסובלנות דתית "אדון השלום" – לקט תפילות לשלום מן היהדות, הנצרות והאסלאם, בשלוש שפות: עברית, ערבית ואנגלית. לוקט ונערך ע"י ד"ר אבי אלקיים, השייח עסאן מנאסרה והרב רוברטו רביב.
בימים אלה רואים אור שני ספרים נוספים בסדרה לקבלה וחסידות – "אדון הקארמה" מאת דפנא לוין ו"סודות הניקוד העברי" מאת אורנה רחל וינר.

 

הזנת תוכן: 14.11.2016

חזרה לדף הראשי "מה חדש בספרות"

Share
صندلی مدیریتی صندلی اداری میز اداری آموزش زبان انگلیسی مارکت اندروید تور محسن چاوشی مسیح و آرش پروتز سینه پروتز باسن پروتز لب میز تلویزیون ساعت مچی فروشگاه فایل