מדף הספרים של נילי דגן

nrg מעריב, מדור התרבות

22.12.2008

קישור למאמר המקוריnilly pic3

ספר הביכורים של המשוררת הישראלית נילי דגן "בכל אדם יש ארבעה בנים" נבחר להשתתף בשדרת מעצבי הספרים הביבליופיליים של יריד הספרים ה-60 בפרנקפורט. לרגל השקה חגיגית של הספר ביום ו' הקרוב, מספרת דגן על עשרת חוויות קריאה משמעותיות.

ספר הדאו - תרגום: דן דאור ויואב אריאל

מהי הדרך והיכן היא מצויה? האם ניתן לראות בה אמת נצחית או שהיא משתנה בכל רגע ורגע? ואם הכל משתנה, האם זה קורה באופן ספונטני או שבידינו לכוון ולהשפיע? השינוי הוא הרעיון שמייחד את הפילוסופיה הסינית. כל מה שחי משתנה, והדרך נוצרת תוך כדי ההליכה.

ה"דרך" ניתנת לאינסוף הבנות. ספר הדאו הוא ספר הדרך והסגולה המיוחס ללאו דזה. עיקרי הדברים מומחשים בקטעי שירה והגות חידתיים. האופל הוא פתח, היפה מכוער והחולשה היא כוח. אם נלך בדרך בכיוון ההפוך ונוותר על כל סממן כוחני נגלה את הכוח שבוויתור על הכוח.

שער הרחמים - דורית זילברמן

אם תרצו לעבור קורס בכדורגל סמרטוטים עברו ב"שער הרחמים". ד"ר דורית זילברמן, בתו של מלך השערים ומאמן הכדורגל אברהם גינזבורג ז"ל, מספרת סיפור מרגש ומגוללת בכישרון רב דרמה משפחתית בין נחמן, רחל אשתו, והודא, העוזרת הערבייה שלה, המתגוררים בשכונת שעריים שברחובות בשנת 1936.

רומן אהבה מורכב דרך תיאורים קסומים של ארצנו היפה בעונותיה השונות, שגרעינו אמת וקליפתו דמיון, סיפור שיש בו הבחנה דקה לגבי שורשי העימות הישראלי-ערבי. הסיפור מסופר בשפה תמימה וחכמה מפיו של אברם, בן שמונה, בנם של נחמן ורחל, המתרועע עם עאטף בנה של הודא, ידידו-אויבו:

"הדרך חכמה יותר מההולכים בה," אבא שלי אומר. אני לא מבין את זה אבל אני בטוח שזה משפט חגיגי. אבא שלי אומר שזה משפט ערבי. אני הולך לבית הספר ומנסה לבדוק אם הדרך חכמה יותר מההולכים בה. הדרך עשויה מחול. החול נעשה קצת קשה מרוב שדורכים עליו. בצדדים החול רך יותר. האנשים עשו את הדרך ברגליים שלהם".

בזמנים נאורים - עמוס לויתן

זהו מבחר משיריו המלוטשים והממוקדים של המשורר, העורך והמבקר עמוס לויתן, מתוך חמשת ספריו בשנים 2000-1961. השירים בפרק זמנים נאורים הם ברובם שירים פוליטיים המשקפים גם את כתיבתו הביקורתית והגותית של עמוס לויתן הנכתבת באותה עת במדורו הקבוע ("מצד זה") בעיתון 77.
הנה, למשל הבית הפותח את השיר "בזמנים נאורים" שעל שמו קרוי הספר כולו: אנחנו חיים בזמנים נאורים/ עושר הוא גזלה/ ידע הוא שליטה/ יופי דעה קדומה. (89) וכן הלאה. שירה אירונית, פרדוקסלית, פולמוסית, המחליפה מהלומות עם תיאוריות תרבותיות פוסט-מודרניות ועם אידיאולוגיות רווחות, חיזיון שאינו שכיח בנוף השירה המקומית.

קולות מן הים האחר - בעריכת פרופ' עמי אלעד-בוסקילה

אנתולוגיה מרתקת זו כוללת שירים של 30 יוצרות בנות זמננו מ-16 מדינות ערביות. "אני קהיר/ עיר בלי ירכיים/ שדים בלי חלב// אני קהיר/ עיר להתמכרות מוחלטת". צוהר לעולמה של שירת הנשים הערביות בת זמננו, שירה חדשנית ועזת דימויים. הנשים בעולם המוסלמי הן אלה שמקדמות מהפכות ספרותיות ותרבותיות ועוברות ייסורים לא מעטים בשל הכמיהה לביטוי עצמי ולחופש.

בא אל הקודש - ארי אלון

המדרש אומר: "תוהו זה קו ירוק שמקיף את כל העולם כולו, שממנו יוצא חושך". ארי אלון מספר: "מדי יום ביומו אני ממריא מפילדלפיה וחולף בטיסה על פני ארבעים השנים שעברו עליי בדרך לארץ ישראל וממנה. בבוקר בבוקר אני חוצה את הקו הירוק שלי וחוצה את הירדן ומרחף גבוה מעל גבעות התנ"ך".
מי שיאמרו שהדרשן הנודד ארי אלון בספרו בא אל הקודש מרבה בדיבורים מיותרים לא בהתאם לרוח המדרש ומדלל את המדרשים בשפה עכשווית, אפשר לטעון כנגדם כי הוא סוחף עמו משום כך קהל קוראים רבגוני שלא ממש קרוב למדרש ולתלמוד. הוא חוצה קווים בין קודש לחול, ועושה בתורה כבתוך שלו בדמיון, בהומור, בחדשנות ובמקוריות.

שיחות עם מלאכים - מייקל אבראמס

הספר מומלץ לצועדים בדרך רוחנית, ויש בו כדי ללמד כיצד אדם רגיל ללא יכולות מיסטיות יכול לתקשר עם האלוהי. הסופר, ד"ר מייקל אבראמס, רופא בחדר מיון, שצפה במשך שנים במטופליו המתים, חווה התרחשות ששינתה את חייו ברמה עמוקה ביותר, וגילה שכדי לתקשר עם האלוהי, יש צורך רק באמונה פשוטה בעולם שמעבר.
כשדיבר אל הנשמות של מטופליו המתים ושאל שאלות, החל לחוש שהן מדברות אליו בחזרה דרך תשובות הזורמות ללא מאמץ לתוך ראשו. שיחות עם מלאכים, ספר מסקרן וסוחף, המכיל אוסף תשובות לשאלות קיומיות.

שירי החלום - ג'ון ברימן

שיריו של ברימן, בתרגומו של אריה זקס, הם פרועי דמיון, חושפניים בצורה מוחלטת, נוגעים ללב, מצחיקים מאד, רווי אלכוהול, שעשו לשפה האמריקאית מעשה שכרות. "...אולי אלוהים סתם בוק,/ מין לץ כזה, ענקי, לא מלוטש... משהו מופרע,/ חסר סיפוק, עם קצת שגעון רדיפה/ שדורש חבטות מהברואים שלו לו". ג'ון ברימן המציא לשון שירה שנתנה לו חופש משכר והוא נשאר בה צלול ברור ושפוי. "נבדקנו אתמול ואנחנו בסדר,/ הגברת של הנרי והנרי./ מתברר שהכל התרכז באבוד-לדעת,/ שבו אני מומחה,/ לעומק ולרוחב".

בתו של שומר הזיכרון - קים אדוארדס

בליל סערה, כשאין סיכוי להגיע לבית החולים, נאלץ רופא ליילד במרפאתו את אשתו הנושאת תאומים. הבן נולד בריא ואילו הבת סובלת מתסמונת דאון. הרופא מחליט לעשות מעשה שיחסוך לו ולמשפחתו צער, מבקש מהאחות הנאמנה לו המסייעת בלידה למוסרה למוסד למפגרים ומניח לכולם להאמין שמתה.
האחות המאוהבת בסתר ברופא הנשוי נרתעת מתנאי המוסד, מחליטה לציית לצו מצפונה ולוקחת אליה את התינוקת לגדלה לבד. דרמה פתלתולה ומושכת לקריאה המתלבטת בשאלה המוסרית מהו המחיר שגובה הרצון הטוב לגונן על היקרים לנו מפני האמת.

הרטיטי את לבי - חנוך לוין

המחזה של חנוך לוין מוצג בימים אלה על בימת התיאטרון הקאמרי. לוין כתב ארבע טיוטות של המחזה, ונוסחו החמישי הסופי הושלם בשנת חייו האחרונה. המחזה יצא לאור בהוצאת הקיבוץ מאוחד (2005), כשבע שנים לאחר מותו.
מדובר בקומדיה מלוטשת עם דיאלוגים מבריקים. השופט למקה מבקר בכל מוצאי שבת בשעה שמונה את הזמרת ללללה. ערב אחד הוא מפר את השגרה ומגיע במועד אחר ומאותו רגע מתחוללת תפנית בחייו והוא מתרוצץ הלוך ושוב לחכות לה מתחת לחלונה. העלילה מתגלגלת בשנינות ובקצב ומגיעה בסופה לסיכום חיים מפוכח.

המופע הענק של מוצרט הקטן

ספר זה נולד מתוך סדרת המופעים "צלילי קסם" של השחקנית והיוצרת ניצה שאול. הספר שקניתי לנכדתי, מאויר בעליזות ומלווה בתקליטור בקולה של שאול. היא מספרת בו, לצלילי מוסיקה קלאסית, על וולפי הילד השובב - לימים וולפגנג אמדאוס מוצרט - שאהב מעשי קונדס, משחקים וממתקים, לא אהב כל כך ללמוד ולהכין שיעורים, אך נכבש בצלילים מיום שנולד, החל לנגן בהיותו בן שלוש, כתב יצירה מוזיקלית ראשונה בגיל חמש והופיע לפני הקיסר והקיסרית בווינה בגיל שבע. חוויה קסומה.

 

חזרה לעמוד הראשי

Share
صندلی مدیریتی صندلی اداری میز اداری آموزش زبان انگلیسی مارکت اندروید تور محسن چاوشی مسیح و آرش پروتز سینه پروتز باسن پروتز لب میز تلویزیون ساعت مچی فروشگاه فایل